Leasing czy wynajem długoterminowy – która forma finansowania samochodu do firmy jest lepsza? Przeczytaj i poznaj podstawowe różnice między leasingiem a wynajem długoterminowym. Sprawdź, który z tych produktów okaże się bardziej opłacalny.
Na czym polega leasing?
Leasing to bardzo popularna forma finansowania, połączona z możliwością wykupu samochodu po zakończeniu umowy. Leasing samochodowy polega na tym, że firma leasingowa pożycza ci wybrane wcześniej auto, w zamian za ustaloną w umowie opłatę uiszczaną co miesiąc. Co ważne, w czasie trwania umowy samochód nie staje się twoją własnością, jest on tylko pożyczony na określony w umowie czas. Jednak po zakończeniu umowy możesz wykupić samochód na atrakcyjnych warunkach.
Istnieje kilka rodzajów leasingu, które różnią się od siebie w zależności od tego, co jest ich przedmiotem, a także jak skonstruowana jest umowa pomiędzy stronami. Do najpopularniejszych należą leasing finansowy i operacyjny. Ten drugi wybierany jest nieco częściej, ponieważ pozwala na wrzucenie w koszty niemal wszystkich wydatków powiązanych z przedmiotem leasingu.
Wynajem długoterminowy – czy się opłaca?
Wynajem długoterminowy samochodów jest alternatywą dla leasingu, sprawdź na Totalmoney.pl, by doczytać o szczegółach tego produktu i zobaczyć, jakie samochody są najczęściej wynajmowane. Wśród popularnych marek znajdziesz Skodę, BMW, Volvo Toyotę, a także luksusowe modele Mercedesa. A komu opłaca się najem długoterminowy? Klientom, którzy chcą mieć do dyspozycji wymarzony pojazd, ale nie mają wystarczająco dużo wolnych środków na jego zakup. Wynajem długoterminowy, podobnie jak leasing, pozwala na korzystanie z samochodu za miesięczna opłatą. Jednak ten produkt adresowany jest głównie do klientów, którzy po zakończeniu umowy nie są zainteresowani zakupem wynajmowanego samochodu.
Mimo że istnieje możliwość wykupu samochodu w przypadku wynajmu długoterminowego, to jest to znacznie mniej korzystne niż w leasingu. Ponadto w takiej umowie należy od razu wskazać, że jest to wynajem długoterminowy z możliwością wykupu.
Wynajem długoterminowy czy leasing?
Wybór zależy głównie od indywidualnych potrzeb i priorytetów klienta. Do głównych różnic miedzy tymi produktami należą:
- wykup samochodu (pod koniec trwania umowy leasingowej wykup samochodu jest o wiele tańszy, niż podczas wynajmu długoterminowego),
- opłaty serwisowe (decydując się na leasing zazwyczaj należy pokryć jeszcze opłaty serwisowe, takie jak przegląd, wymiana opon czy ubezpieczenie. Z kolei w racie wynajmu zazwyczaj zawarte są już opłaty dodatkowe),
- limit kilometrów (nie ma go w przypadku leasingu),
- możliwość leasingowania również używanych samochodów,
- raty miesięczne (zazwyczaj są wyższe w przypadku leasingu),
- wkład własny (zazwyczaj wymagany w przypadku leasingu, bardzo rzadko w wynajmie długoterminowym),
- czas trwania umowy (zazwyczaj dłuższy w przypadku leasingu).
Zastanawiając się nad tym, który produkt okaże się bardziej opłacalny, należy zwrócić uwagę na nowelizacje ustawy o podatku dochodowym z 2019 roku. Zgodnie z nowymi postanowieniami zmniejszono możliwość rozliczania wydatków eksploatacyjnych w przypadku pojazdów użytkowanych służbowo i prywatnie do 75%. W związku z tym leasing stał się znacznie mniej korzystną formą finansowania samochodów firmowych.