Jeśli chcesz wydobywać litecoin, możesz wykorzystać dwa istniejące sposoby – kopanie litecoin za pomocą swojej jednostki centralnej (CPU) albo za pomocą procesora graficznego (GPU), który znajduje się na karcie graficznej.
Kopanie z wykorzystaniem GPU oferuje lepszą wydajność obliczeń kryptograficznych niż CPU. Jednak jeżeli nie posiadasz mega szybkiego komputera do gier, nie ma sensu. Lepiej spróbować wydobywać litecoin za pomocą CPU. Laptop ze zintegrowaną grafiką Intel również da radę, jednak w znacznie wolniejszym tempie.
Kopanie z użyciem GPU wymaga dedykowanego procesora graficznego, takiego w jakie wyposaża się np. komputery stacjonarne a karty zintegrowanej grafiki Intel można znaleźć w większości laptopów .
Żeby utrzymać prędkość kopania kryptowaluty na zadowalającym poziomie, większość górników litecoin buduje dedykowane urządzenia za pomocą płyt, które mogą pomieścić wiele kart graficznych. Jednak nic za darmo – wydobycie kryptowaluty bardzo obciąża urządzenie i zmniejsza żywotność komponentów elektronicznych. Poza tym istotne jest dobre chłodzenie komputera, bez tego możemy zapłacić zagrzaniem sprzętu i kompletną katastrofą.
Wydobywać litecoin można samemu („solo”), albo dołączać do górnictwa („pool”) , gdzie uczestnicy miningu łączą swoje zasoby obliczeniowe i razem pobierają wykopane monety z powodzeniem zależnym od zaangażowanej mocy wspólnej. Wydobyte w ten sposób litecoiny zostają podzielone pomiędzy wszystkich członków ,,pool”, na podstawie liczby udziałów wynikających z zaangażowanej przez każdego mocy. Czy warto kopać „solo”, czy „pool”? Jakie są konsekwencje „solo”, a jakie „pool”? Jeśli kopiemy „solo”, dostajemy pełne korzyści z wykopanej waluty, ale akceptując zmniejszone szanse na odniesienie sukcesu. Dołączając natomiast do ,,pool”, mamy jako zbiorczy element większą szansę na wykopanie monet, czyli rozwiązywanie bloku – bo na tym polega kopanie. Kopanie kryptowalut polega na zatwierdzaniu nowych bloków i dołączaniu ich do istniejącego blockchain. Nazwanie tej czynności kopaniem jest umowne (nie ma ona przecież nic wspólnego z kopaniem), przyjęło się ze względu na skojarzeniową analogię do kopania złota. Blok jest tym miejscem, w którym zapisywane są kolejne, nowe transakcje oraz w którym następuje emisja nowych monet, jeżeli jest w ogóle przewidziana w protokole. W przypadku kopania „pool” jednak jesteśmy tylko częścią procesu.
Jeśli myślisz o wejściu w kopanie litecoin, warto zauważyć, że konfigurowanie oprogramowania dla górnictwa „solo” może być bardziej skomplikowane niż z ,,pool”, więc dla początkujących opcja wspólnego kopania „pool” jest zdecydowanie lepsza. Poza tym, tworzy bardziej stabilny strumień dochodów, mimo że każda z płatności, którą otrzymujemy jest zdecydowanie bardziej skromna, niż w przypadku nagrody w postaci pełnego bloku.
Czy kopanie „pool” na procesorze jest trudne? Okazuje się, że jeżeli będziesz trzymał się konkretnych wskazówek, kopanie na procesorze nie wymaga od Ciebie nawet umiejętności korzystania z wiersza poleceń, nie mówiąc o bardziej zaawansowanej wiedzy. Można w sieci znaleźć oprogramowanie, które służy do kopania „pool”.