Prawo karne w praktyce

Prawo karne to bardzo szeroka dziedzina prawa regulująca odpowiedzialność Polaków za zabronione nim czyny. Katalog przestępstw zamkniętych w tym obszarze jest bardzo szeroki. Do jednych z najczęściej popełnianych przestępstw karnych należą jednak: prowadzenie pojazdów pod wpływem alkoholu oraz posiadanie narkotyków. Sprawdź: jaka grozi za nie odpowiedzialność i kto może pomóc w tego rodzaju sytuacjach.

Prowadzenie pojazdu po alkoholu

Przestępstwa związane z prowadzeniem pojazdów mechanicznych po wypiciu alkoholu to jedno z największych zagrożeń na polskich drogach. Niestety statystyki są w tym obszarze nieubłagane, a liczba osób, które dopuszczają się takiej kategorii przestępstw nieustannie rośnie. Zgodnie z polskim prawodawstwem kara za taki czyn jest zależna od stężenia alkoholu we krwi lub wydychanym powietrzu. Wyróżniamy stan po użyciu alkoholu, który obejmuje stężenie we krwi  0,2 promili do 0,5 promili alkoholu lub od 0,1 mg do 0,25 mg w 1 dm3 wydychanego powietrza. Prowadzenie pojazdu po użyciu alkoholu stanowi w tym kontekście wykroczenie, za które grozi kara grzywny 2,5 tys. zł – 30 tys. zł, zakaz prowadzenia pojazdów od pół roku do 3 lat oraz 15 punktów karnych. Stan nietrzeźwości określa zawartość alkoholu we krwi na poziomie od 0,5 promili lub powyżej 0,25 mg w 1 dm3 wydychanego powietrza. Co istotne, prowadzenie pojazdu w stanie nietrzeźwości to już przestępstwo, w którym pomóc nam może tylko adwokat. Prawo karne, które reguluje kary wymierzane za ten czyn, zakłada grzywnę, ograniczenie wolności lub więzienia, a także zakaz prowadzenia pojazdów od 3 do 15 lat i 15 punktów karnych.

Posiadanie narkotyków

Posiadanie środków odurzających lub substancji psychotropowych to kolejna, często spotykana w praktyce adwokackiej, kategorii spraw karnych. Co do zasady czyn ten regulowany jest Ustawą o przeciwdziałaniu narkomanii i grozi za niego kara pozbawienia wolności do lat 3 – istnieją jednak pewne wyjątki w tym obszarze. Tak, jak w przypadku prowadzenia pojazdu pod wpływem alkoholu, dla wymiaru kary zasądzonej w przypadku posiadania narkotyków znaczenie ma ich ilość, określona jednostką porcji wywołujących oburzenie u osoby dorosłej. W tym kontekście wyróżniamy trzy możliwe ilości posiadanych narkotyków – nieznaczną, podstawową oraz znaczną. Jeśli zostaliśmy oskarżeni o posiadanie którejkolwiek z nich, niezbędny będzie nam adwokat. Prawo karne daje także możliwość zaostrzenia kary w ostatnim przypadku – do nawet 10 lat pozbawienia wolności – pomoc prawnika w tym wypadku może okazać się więc nieoceniona.

Jak może Ci pomóc adwokat?

Prawo karne to bardzo dynamiczna i wymagająca dziedzina. W przypadku każdej ze spraw nim objętej, pomoc prawnika to nie tylko wsparcie formalne – to realna szansa na wypracowanie łagodniejszego wymiaru kary, co przekłada się na finalne konsekwencje, które poniesie oskarżony. Kluczowa jest w tym kontekście jednak szybkość działania – od pierwszych, nawet nieformalnych przesłuchań, może zależeć wyrok w sprawie karnej. Kontakt z prawnikiem powinien nastąpić możliwie jak najszybciej. Nie tylko pomoże Ci on wypracować konsekwentną linię obrony, ale także będzie reprezentował w postępowaniu sądowym, zweryfikuje adekwatność i legalność zastosowanych środków oraz zajmie się wszystkimi kwestiami formalnymi. Przede wszystkim jednak: wykorzysta wszystkie dostępne, legalne środki obrony dla  obrony Twoich interesów, co realnie przełoży się na wyrok w sprawie.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here