ETF

ETF-y zyskują na popularności, gdyż pozwalają na skuteczne inwestowania w cały rynek, indeksy oraz sektory. Nie ma przypadku w tym, że wiele osób chce spróbować swoich sił, korzystając w tym celu z pomocy zaufanego brokera.

ETF, czyli?

ETF to skrót od angielskiego wyrażenia terminu Exchange Traded Fund, oznaczający fundusz notowany na giełdzie. Jego głównym przeznaczeniem jest jak najwierniejsze odzwierciedlenie wartości dużej części rynku, a nie tylko pojedynczej spółki. ETF-y zostały tak zaprojektowane i pomyślane, by efektywnie podążać za ruchem kursów całych indeksów akcyjnych, obligacyjnych, ale i surowców. Pierwszy ETF powstał dość dawno, bo w 1990 roku. Był nim Toronto Index Participation Units. 

Broker ETF – dlaczego warto nawiązać z nim współpracę?

Można powiedzieć, że ETF-y powstały dokładnie po to, żeby ułatwić inwestorom życie. Dzieje się tak za sprawą dostępnych indeksów giełdowych, jak S&P 500, w skład którego wchodzi 500 spółek. Gdybyśmy mieli wybierać najlepszą opcję z oferowanych opcji, mielibyśmy z tym dość duży problem. Dzięki temu, że ETF pozwala inwestować w cały taki indeks, nie musimy się nad tym zastanawiać. Mimo tej łatwości zawsze trzeba pamiętać o tym, jak wiele wsparcia zapewnia nam broker ETF, który zna trendy panujące na rynku, potrafi go analizować i przewidywać pewne ruchy inwestycyjne. Współpraca z nim jest więc tu nie do przecenienia. 

Jaka jest charakterystyka ETF-ów?

Co równie ważne, ETF-y przyjmują często charakter pasywny. Oznacza to, że ich twórcy nie projektują swoich produktów w ten sposób, by ścigać się z rynkiem, lecz aby jak najwierniej odwzorować ruchy kursów danych indeksów. A to naprawdę zapewnia ogromne możliwości, jeśli weźmiemy pod uwagę, że na świecie funkcjonuje około 8000 ETF-ów. Pozwala to zyskać ekspozycję na cały światowy rynek. Oczywiście, nim zaczniemy inwestować, warto sprawdzić, co znajduje się w koszyku konkretnego ETF-a. Może być tak, że zawiera blisko 2000 spółek, ale to tak naprawdę kilkanaście z nich zadecyduje o ostatecznym wyniku funduszu. 

Nie można zapominać też o niewysokich opłatach za fundusze ETF, co dodatkowo zachęca wielu inwestorów. Opłaty są bowiem aż 10 razy niższe, niż w przypadku klasycznych kosztów inwestycyjnych, gdybyśmy wybrali fundusze. ETF-y poza tym podlegają ciągłym notowaniom, wykazują jednocześnie dużą płynność, więc nie ma problemu, by łatwo wejść w inwestycję i w taki sam bezproblemowy sposób z niej wyjść. Co więcej, można nawet zamknąć wszystkie pozycje (tzw. daytrading) przed końcem dnia, grając dzięki temu krótkoterminowo. Wybierając klasyczne jednostki uczestnictwa funduszy, nie ma szans tak łatwo, szybko, a do tego tanio zbyć. ETF-y jesteśmy w stanie zakupić samodzielnie lub – jak wspomnieliśmy wcześniej – poradzić się w tej materii zaufanego brokera. Koniecznie musimy też założyć konto maklerskie lub rachunek na jednej z platform, które pośredniczą w wybierze odpowiednich ETF-ów. 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here