Na co zwrócić uwagę wyjeżdżając na wakacje do Azji?

Azja, również w wydaniu dalekowschodnim, staje się dla nas coraz atrakcyjniejsza destynacją turystyczną. Należy jednak pamiętać, że pod bardzo wieloma względami różni się od Europy. Na co zwrócić uwagę wyjeżdżając do Azji, by maksymalnie cieszyć się urlopem i uniknąć przykrych niespodzianek?

Jak dostać się do Azji?

Z Polski możemy dostać się z bezpośrednim biletem lotniczym do wielu azjatyckich krajów, między innymi Chin, Wietnamu, Indii, Singapuru, Korei Południowej i Japonii. Z międzylądowaniem w Pekinie, w Moskwie czy krajach Zatoki Perskiej dotrzemy do większości azjatyckich państw. Osoby mniej doświadczone w podróżach lub stawiające na zorganizowane wyjazdy mogą po prostu wykupić wycieczkę i nie martwić się o połączenie.

Polityka wizowa państw azjatyckich

Przyzwyczajeni do swobodnej w podróży po Europie zapominamy niekiedy, że ruszając dalej, na przykład do Azji potrzebujemy paszportu, a niekiedy także przejścia przez żmudną procedurę wizową. Polityka krajów azjatyckich wobec przybyszów z Polski jest zróżnicowana. Wizy nie potrzebujemy udając się turystycznie między innymi do Japonii, Korei Południowej, Tajlandii, Malezji czy Singapuru. Z drugiej strony wizyta w Wietnamie czy Chinach (nie licząc krótkich pobytu w wybranych regionach) wymaga przejścia złożonej procedury wizowej, jeszcze przed wyjazdem i na lotnisku.

W niektórych krajach azjatyckich prawo wjazdowe jest specyficzne, a kontrole na lotniskach bardzo szczegółowe. Europejczyków zdziwić może na przykład fakt, że w Tajlandii zabronione jest korzystanie z elektronicznych papierosów. Z kolei wjazd do Singapuru z większością leków, które przyjmujemy, wiąże się z koniecznością przejścia złożonej procedury online jeszcze przed wyjazdem. Kopalnią wiedzy w tym zakresie jest strona internetowa MSZ. Warto zapoznać się z nią i blogami podróżniczymi, by poznać także obyczaje panujące w konkretnym kraju i nieświadomie nie urazić jego mieszkańców swoim zachowaniem.

Jakie zagrożenia czekają na nas w Azji?

Zdecydowana większość krajów Azji to miejsca, w których możemy czuć się równie bezpieczne, jak w Polsce. Jednak w rejonach tropikalnych, choćby w Wietnamie, Tajlandii, Kambodży, na Filipinach czy Indonezji istnieje zagrożenie chorobami tropikalnymi wynikającymi z gorszych warunków higienicznych. Do najpopularniejszych należą między innymi malaria, dur brzuszny, tężec czy wirusowe zapalenie wątroby. Aby podróżować spokojnie, przed wyjazdem najlepiej wykonać nie tylko obowiązkowe, ale również zalecane szczepienia.

Jak wybrać ubezpieczenie na wakacje w Azji?

Za sporą lekkomyślność należy uznać podróż do Azji bez ubezpieczenia. Wizyta na Dalekim Wschodzie rzadko ograniczają się do odpoczynku w resorcie. W trakcie dalszych wycieczek narażeni jesteśmy na kontuzje, a także wspomniane choroby tropikalne. Zresztą w trakcie pobytu mogą odezwać się także niezwiązane z wyjazdem dolegliwości. Dlatego przed opuszczeniem kraju warto wykupić ubezpieczenie na wakacje, które pokryje potencjalne koszty leczenia, transportu, a w razie uszczerbku na zdrowiu zapewni nam odszkodowanie. Doskonałym narzędziem do wyboru najlepszej polisy jest kalkulator ubezpieczenia, dzięki któremu dodatkowo wykupimy wybrane ubezpieczenie przez internet.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here