jak rozliczyć PIT 2021

Emeryci i renciści, tak jak i wszystkie osoby, które osiągają dochody, zobowiązani są co roku składać deklaracje podatkowe. Jeszcze do niedawna było to obowiązkiem ZUS, dziś jednak emeryci i renciści muszą rozliczać się samodzielnie. Oto, w jaki sposób mogą to zrobić. 

Urząd Skarbowy, a nie ZUS

Emeryci i renciści do niedawna nie musieli przejmować się rocznym rozliczeniem podatkowym, bowiem zeznanie składał za nich organ rentowy, czyli ZUS. Dziś jednak otrzymują oni formularz PIT-11A, za pomocą którego muszą rozliczyć się we własnym zakresie. Nie oznacza to jednak, że są oni zdani sami na siebie – wręcz przeciwnie, bowiem do dyspozycji mają gotową deklarację, którą znajdą w e-Urzędzie Skarbowym. Chodzi o usługę Twój e-pit, dzięki której rozliczenie PIT 2021 może mieć miejsce w sieci, bez konieczności wychodzenia z domu. Podatnik, dla którego deklaracja została przygotowana, może wprowadzić w niej zmiany. Niemniej jednak w sytuacji, gdy nie zostaną wprowadzone żadne poprawki, formularz zostanie zaakceptowany automatycznie wraz z upływem terminu podatkowego. Emeryci i renciści mogą w dalszym ciągu złożyć deklarację papierową, we właściwym urzędzie skarbowym.

Ulgi podatkowe dla emerytów i rencistów

Osoby uzyskujące dochody z tytułu emerytury lub renty, mają prawo do skorzystania z ulg podatkowych. Dzięki nim możemy zapłacić niższy podatek bądź też uzyskać jego zwrot, jeśli wystąpi nadpłata. Emeryci i renciści najczęściej korzystają z ulgi:

  • rehabilitacyjnej – dla osób niepełnosprawnych,
  • na internet – można z niej skorzystać tylko w ciągu dwóch kolejnych lat,
  • termomodernizacyjnej,
  • z tytułu przekazanych darowizn.

Aby móc skorzystać z wybranej ulgi, musimy posiadać potwierdzenie poniesienia wydatku. Co więcej, podatnicy mogą również przekazać 1% podatku wybranej przez siebie organizacji pożytku publicznego.

Rozliczenie pozostałych dochodów

Wielu emerytów podejmuje dodatkową pracę zarobkową, dzięki której osiąga dochody. Ich obowiązkiem jest rozliczyć się z nich na koniec roku podatkowego. Niemniej jednak jeśli wykonują oni pracę na podstawie umowy o pracę bądź umów cywilnoprawnych, mogą oni złożyć jeden formularz do urzędu skarbowego, a konkretnie PIT-37. To w nim wykazują wszystkie osiągnięte dochody, odprowadzone zaliczki czy zapłacone składki ZUS. Jeśli emeryt prowadzi działalność gospodarczą, będzie musiał złożyć deklarację PIT-36, PIT-36(L) bądź PIT-28, w zależności od formy opodatkowania, jaką wybrał.

Wspólne rozliczenie z małżonkiem

Emeryci i renciści mogą rozliczać się samodzielnie, lecz mają również prawo złożyć jedną, wspólną deklarację z małżonkiem. Dotyczy to zarówno podatników, którzy otrzymują jedynie środki pieniężne wypłacane przez organ rentowy, jak i tych, którzy dodatkowo podjęli zatrudnienie na podstawie umowy o pracę bądź umowy cywilnoprawne. Wspólne rozliczenie z małżonkiem może okazać się bardzo korzystne w sytuacji, gdy druga osoba nie osiąga dochodów bądź gdy dochody jednego ze współmałżonków wynoszą więcej, niż 85 528 zł – wpada więc on w drugi próg podatkowy.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here