Co to jest bitcoin?

Bitcoin jest tak zwaną kryptowalutą (czyli rodzajem systemu księgowego opartego na kryptografii i rozproszonego, przechowującego informację o stanie posiadania w jednostkach umownych). Bitcoin dzieli się na satoshi (podobnie jak złotówka na grosze). 1 bitcoin to 100 000 000 saoshi.

Bitcoin wprowadził w 2009 roku Satoshi Nakamoto, przy czym długo nie było wiadomo, czy jest to pseudonim jednej, czy grupy osób, oraz kto tak naprawdę się pod nim kryje. W grudniu 2015 roku, portale Wired i Gizmondo, ustaliły w wyniku śledztwa dziennikarskiego, że twórcą bitcoina jest australijski przedsiębiorca z branży IT – Craig Steven Wright. tego odkrycia, żeby zakończyć spekulacje wokół jego osoby oficjalnie oświadczył przedstawiając dowody, że pod pseudonimem Satoshi Nakamoto stworzył tę najpopularniejszą wirtualną walutę. Część społeczności bitcoina uważa jednak, że jest to tzw. fake news i nie uznaje tej informacji za prawdziwą.
Tak, czy inaczej bitcoin jest kryptowalutą najbardziej popularną, bijącą rekordy jeśli chodzi o jej wartość, ciągle „kopaną” przez minerów i niezwykle pożądaną oraz, co najważniejsze, realną w tym sensie, że można ją wymienić na walutę fiducjarną lub dokonać konkretnego zakupu.
Warto w tym miejscu wspomnieć o pieniądzu fiducjarnym. Przyzwyczailiśmy się do uznawania naszych złotówek (dolarów, euro) za pieniądz realny. W pewnym sensie jest on rzeczywiście realny (można go wymienić na inną walutę, dotknąć, nabyć różne dobra), ale jego wartość opiera się nie na wartości konkretnych dóbr materialnych, lecz na zaufaniu do emitenta. Pieniądz fiducjarny (z łac. fides – wiara) jest bardzo podobny więc do wirtualnego w tym sensie, że jego wartość nie wynika z realnej wartości realnej rzeczy (np. wartości kruszcu takiego jak złoto), lecz z dekretowanego prawnie monopolu, który ustanawia pieniądz fiducjarny jako legalny środek płatniczy na danym obszarze.

Wracając do bitcoina, jego nazwa odnosi się do używającego jej oprogramowania typu open source oraz sieci rozproszonej peer-to-peer (P2P), którą formuje. Do autoryzowania transakcji z wykorzystaniem bitcoin używa się prywatnych kluczy kryptograficznych, które mogą zostać zapisane na komputerze osobistym użytkownika w stworzonym do tego celu oprogramowaniu, na smartfonie czy tablecie w przeznaczonej do tego aplikacji albo w tzw. portfelu sprzętowym. Niezależnie od sposobów przechowywania kryptowaluty, bitcoiny mogą być przesyłane natychmiastowo na adres dowolnego uczestnika sieci bitcoin, bez względu na jego lokalizację na ziemskim globie.

Historycznie kurs bitcoina kształtował się różnie, jednak w ostatnim czasie kryptowaluta wyraźnie zwyżkowała. Jeśli prześledzimy wykresy mniej więcej od połowy roku 2016 do dziś, zauważymy, że z poziomu około 400 zł w marcu 2016 r., powoli nabierał wartości, żeby wyraźnie przyspieszyć i w maju 2017 r. osiągnąć poziom około 2300 zł za 1 bitcoin, 4000 zł we wrześniu tego roku i odnotować gwałtowny skok w grudniu 2017 roku notując wartość 20000 zł za 1 bitcoin. Spadek bitcoina nie był aż tak gwałtowny, jak jego wzrost, ale wyraźny. Obecnie bitcoin jest wart około 4000 zł.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here