Bitcoin

Jak każdy wie na giełdzie można bardzo dużo zyskać lub stracić wszystko. Ryzyko z pewnością opłacało się w przypadku bitcoin-a, Jednego z aktualnie najbardziej popularnych walut na giełdzie. Również Polska giełda bitcoin-a jest bardzo rozwinięta. Bitcoin w aktualnym czasie przekracza wartość 15 tysięcy złotych. Jeszcze do nie dawna korzystano z serwisów do kopania krypto walut poprzez nasze komputery, laptopy czy też urządzenia mobilne. Możne na nie trafić każdy użytkownik sieci po przez weryfikację transakcje po spełnieniu określonych warunków, statystycznie bardzo mało prawdopodobne. Pierwsze nagrody wynosiły 50 bitcoin-ów, było to w roku 2009, w którym to powstał Bitcoin. 29 listopada 2012 roku, czyli niecałe 4 lata później miał miejsce pierwszy spadek. Od tej pory wydobywający tą kryptowalutę otrzymywali już tylko 25 bitcoin-ów za wygenerowany blok. Kolejny spadek miał miejsce 9 lipca 2016 roku, i skutkował zmniejszeniem nagrody do 12.5 bitcoin-ów za wygenerowany blok. Najbliższy spadek jest spodziewany w 2020 roku. To z pewnością wpływa na wartość polskiej giełdy bitcoin-a. Obecnie kopanie przestało się już opłacać ponieważ jest coraz ciężej trafić na Bitcoin-a. Ze względu na to że jest go coraz mniej jego Cena cały czas rośnie, bardziej więc opłaca się go zakupić i czekać aż jego cena ponownie poszybuje w górę. Wiąże się to jednak z ryzykiem.
Ale czym tak naprawdę jest bitcoin?
Są one akceptowane zarówno jako zapłata za usługi internetowe, jak i za dobra materialne. Wiele organizacji przyjmuje dotacje przez bitcoin, choć sytuacja prawna w większości krajów nie jest w pełni określoną. Całkowita liczba bitcoin-ów dąży do 21 milionów, poprzez obniżanie nagród za jego wydobycie o połowę przy wydobyciu kolejnych 210 000.
A co dalej?
Eksperci finansowi twierdzą że po zakończeniu wydobycia bitcoin-a czeka nas jego wielkie załamanie. Również Polska giełda bitcoin będzie miała wtedy duży problem. Możliwe jest jednak ze za nim to się stanie zostaną wprowadzone rządowe sankcje globalne skierowane przeciwko Bitcoin-owi
Polska giełda bitcoin a zagraniczna?
W Polsce bitcoin-ami można płacić m.in. w bydgoskiej kawiarni, gdzie transakcja odbywa się za pomocą zeskanowania kodu QR przez smartfon. Jednocześnie płacący nie musi być posiadaczem takiej waluty, a z jego konta zostanie pobrana kwota według kursu w PLN. W roku 2013 w Kanadzie ruszył pierwszy bankomat na bitcoin-y. Za jego pomocą można wymienić gotówkę na bitcoin-y sprzedać bitcoin-y i wypłacić dolary kanadyjskie.
Bitcoin a polskie prawo?
Zdaniem Europejskiego Banku Centralnego regulacje prawne dotyczące tradycyjnego sektora finansowego nie przenoszą się na bitcoin-y, nie mogą być definiowane jako standardowa waluta. Większość regulacji związanych z walutami wirtualnymi dotyczy głównie prawa podatkowego, rozliczania przychodów i zysków związanych z wydobyciem, inwestowaniem w bitcoin-y lub działalnością gospodarczą, która na nich się opiera. Jednakże zgodnie z wyrokiem Trybunału Sprawiedliwości wymiana walut tradycyjnych na bitcoin-y jest zwolniona z podatku VAT.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here