Kryptomania

W ostatnim czasie bardzo popularna stała się kryptowaluta, jaką jest Bitcoin – Informacje o tej kryptowalucie prezentują się następująco:

Bitcoin – opis

Bitcoin to nowoczesna sieć płatności oraz nowy typ pieniądza czerpiący z technologii peer-to-peer. Nie występuje tutaj właściciel ani centralna inspekcja – wszyscy klienci są równi, w przeciwieństwie do np.: popularnego systemu bankowego, gdzie występuje relacja klient-zarządca. Kod źródłowy waluty jest otwarty oraz zrozumiały dla każdego. Transakcje wykonywane są bez pośredników takich jak banki oraz są natychmiastowe. Ponadto można je przesłać do każdego miejsca na ziemi z dostępem do sieci Internet. Z racji, iż w sieci peer-to-peer każdy uczestnik jest równy to nikt nie może zatrzymać środków jak np. w banku albo innej firmie ekonomicznej. Dysponować środkami może tylko osoba, jaka ma klucz osobisty – nikt inny nie jest w stanie dokonać transakcji, wyłącznie właściciel. Nie istnieje również możliwość wycofania transakcji – raz uzyskanych Bitcoinów nie można nam odebrać. Liczba monet jest ograniczona, a więc nie ma możliwości „drukowania pieniądza” jak w przypadku większości pozostałych walut. Są one jednakże produkowane sukcesywnie, a ich podaż systematycznie się redukuje.

Bitcoin – specyfikacja

Bitcoiny wytwarzane są przez poszukiwanie rozwiązań bloków (określonych hashy) metodą prób. Im większa moc obliczeniowa koparki (potoczna nazwa urządzenia służącego do wydobywania Bitcoinów), tym więcej prób odgadnięcia może wykonać. Ze względu jednakże na podstawowy parametr, jaki je wyróżnia – „moc obliczeniową” – panuje błędne przeświadczenie, iż przeprowadzane są obliczenia matematyczne. Pierwotnie można było wykorzystać do tego celu typowych komputerów, a nawet komputerów jednakże teraz trudność kopania jest tak duża, iż jest to nieopłacalne na zwykłych urządzeniach. Czym jest trudność? W skrócie można stwierdzić, ze jest to taki element, jaki powoduje, iż Bitcoiny nie są wydobywane za szybko. Trudność jest zmienna, żeby zachować pewną prędkość zatwierdzania bloków. Na starcie niewiele osób generowało Bitcoiny, zatem moc obliczeniowa sieci była mała. Teraz jednakże kopaniem monet zajmują się specjalistyczne zrzeszenia górników (poole) dysponujące ogromną mocą obliczeniową. Jeśli nie trudność te obliczenia matematyczne zostałyby zrobione w mgnieniu oka, a zamysłem twórcy była spadająca podaż trwająca kilkadziesiąt lat. Cały mechanizm określa się miningiem. Transakcje są przechowywane w publicznym oraz dostępnym dla każdego katalogu. Każdy może sprawdzić każdą operację, kwotę na którą opiewa, adres Bitcoin nadawcy i odbiorcy. Jednakże nikt nie wie do kogo należy adres poza samym właścicielem. Nikt inny tez nie może nim dysponować – niezbędny jest do tego klucz prywatny, jaki jest tworzony wraz z adresem (kluczem publicznym). Katalog tenże jest zdecentralizowany oraz rozproszony. Określany blockchainem – więc łańcuchem bloków – wynika to z tego, iż transakcje grupowane są właśnie w blokach. Odbywa się to chronologicznie oraz liniowo, stąd metafora łańcucha. Starsze bloki nie mogą być modyfikowane, ani eliminowane.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here