Bitcoin dla przeciętnego człowieka

Nie ulega wątpliwością, że Bitcoin stał się w ciągu ostatnich lat, jak nie miesięcy bardzo popularny. Nagły wzrost zainteresowania tą kryptowalutą spowodował także drastyczny wzrost jej wartości. Kiedyś bowiem równowartość jednego Bitcoina mogliśmy zakupić za grosze. Ludzie, którzy przed laty to uczynili, a następnie przetrzymali swoje środki do teraz, mogli sprzedać je z kilkuset krotnym zyskiem. Właśnie to jest przyczyną ogromnego zainteresowania rynkiem kryptowalut. Jeśli jesteś początkujący zobacz poradnik jak zacząć korzystać z bitcoina. Ale co to właściwie jest bitcoin i wspomniane wcześniej kryptowaluty?

Kryptowaluty są to pieniądze, które nie są powszechnie używane w żadnym krajem. Są jedynie walutą elektroniczną, która została wyemitowana w określonym nakładzie, a jej kurs jest bardzo umowny. Na cenę danej kryptowaluty składa się szereg czynników takich jak jej ilość, popularność, poziom skomplikowania przy wydobywaniu za pomocą koparki. Zaraz zaraz… koparki?

Koparka to specjalistyczny komputer o ogromnej mocy obliczeniowej służący do wydobywania kryptowalut. Taki komputer podczas swojej pracy wykonuje skomplikowane obliczenia, dzięki czemu generuje zyski w postaci na przykład Bitcoinów. Posiadając w domu taką maszynę, nie musimy się niczym martwić, wystarczy podłączyć ją pod źródło zasilania, zainstalować specjalistyczny system operacyjny stworzony specjalnie dla komputerów, które służą do wydobywania kryptowalut, na koniec odpowiednio wszystko skonfigurować i już nasza koparka generuje dla nas wirtualną walutę, którą później w prosty sposób możemy wymienić na giełdzie na naszą realne pieniądze, którymi płacimy na co dzień w sklepie czy u fryzjera. Niestety sytuacja nie jest taka kolorowa, na jaką mogłaby wyglądać.

Koparka służąca do wydobywania Bitcoina to inwestycja rzędu kilkunastu tysięcy złotych. Inwestycja, tak naprawdę, w ciemno, taka, która może nam się nigdy nie zwrócić. Należy pamiętać, że rynek kryptowalut jest podobny do giełdy papierów wartościowych. Wszystko zależy od umiejętności i ogromnej dawki szczęścia. Są osoby, które z tego żyją, a nawet zbili na tym majątki swojego życia, ale nie trudno znaleźć i takich, którzy te majątki stracili w wyniku nieostrożnej inwestycji dużych kwot pieniężnych w niepewne kryptowaluty. Jak przy każdej próbie zarobku na ryzykownej grze na giełdzie trzeba ograniczyć swój nadmierny entuzjazm i zachować zimną krew a przede wszystkim wiedzieć, kiedy należy powiedzieć stop.

Ale tak właściwie gdzie znajdują się nasze Bitcoiny? Czy istnieje specjalistyczny bank zajmujący się ich przechowywaniem? Odpowiedź brzmi i tak i nie. Nasz portfel bitcoin po polsku wygląda następująco. Gdy posiadamy środki w postaci konkretnej kryptowaluty, nie możemy ich ulokować w żadnym banku, ponieważ nie są oficjalnym środkiem płatniczym. Nasze pieniądze są po prostu przechowywane w miejscu, gdzie je zakupiliśmy. Istnieje kilkanaście, jak nie kilkadziesiąt giełd, na których możemy zakupić kryptowaluty i to właśnie tam są przechowywane nasze środki. Po zakupie wybranej ilości danej kryptowaluty jest ona przypisywana do naszego konta na giełdzie i tam zostaje przechowywana.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here