dezynfekcja

Dezynfekcja pomieszczeń stała się w ostatnich latach szczególnie istotna w naszym życiu. Wystąpienie pandemii koronawirusa jasno pokazało nam, że bez skutecznego usuwania mikroorganizmów nie będziemy w stanie bezpiecznie żyć. Dlatego też w każdym pomieszczeniu, w którym istnieje szansa, że wystąpił kontakt z wirusem COVID-19, powinna być przeprowadzona w sposób profesjonalny.

Koronawirus i nie tylko

To właśnie pandemia koronawirusa uświadomiła nam wszystkim, jak ważne jest prawidłowe dezynfekowanie przedmiotów, powierzchni i całych przestrzeni, w których się znajdujemy. Dotyczy to szczególnie pomieszczeń publicznych, w których przebywa wiele osób i które z tego względu są szczególnie narażone na zakażenie koronawirusem.

Jednak, pomimo że koronawirus w pełni uświadomił nam konieczność dezynfekcji, nie tylko on stanowi dla nas zagrożenie. Przebywanie w miejscach publicznych zawsze oznacza potencjalne narażenie na kontakt z drobnoustrojami. Są one przenoszone przez osoby chore oraz będące nosicielami bez objawów. Nie zawsze jesteśmy świadomi tego, że poza organizmem ludzkim bakterie, wirusy czy priony mogą przetrwać stosunkowo długo, a następnie zakazić kolejną osobę. Zwiększanie tej świadomości to klucz do większego zdrowia i bezpieczeństwa epidemiologicznego.

Jak wygląda dezynfekcja w przestrzeni publicznej?

Zacznijmy od tego, jak przebiega dezynfekcja (odkażanie pomieszczeń) – VACO. Oczywiście firma, która profesjonalnie zajmuje się tą usługą, wszystkie swoje środki działania dobiera odpowiednio do pojawiających się w pomieszczeniu mikroorganizmów. Zastosowane środki i techniki muszą bowiem wykazywać się jak największą skutecznością w kontekście konkretnego rodzaju drobnoustrojów. Znacznie ma także rodzaj pomieszczenia oraz znajdujące się w nim sprzęty.

Jedną z popularnych metod jest zamgławianie termiczne, które polega na rozpylaniu specjalnego środka chemicznego. Jego cząsteczki w strumieniu ciepłego powietrza mają wielkość rzędu kilku mikronów, co sprawia, że są w stanie dotrzeć do nawet najtrudniej dostępnych miejsc, takich jak szpary w podłodze.

Inną skuteczną metodą jest ozonowanie, które polega na działaniu ozonem na pomieszczenie. Ma on właściwości odkażające, a także przeciwzapachowe i pomaga w wyeliminowaniu nieprzyjemnych woni między innymi ze sklepów z żywnością. To metoda zupełnie bezpieczna, ponieważ ozon w szybkim czasie przekształca się do tlenu i nie wymaga usuwania.

Klimatyzacja i wentylacja, czyli siedliska mikroorganizmów

Klimatyzacja i wentylacja to prawdziwe udogodnienie, które pomaga w codziennym życiu. Zapewnia optymalną temperaturę i pomaga w dopływie świeżego powietrza do pomieszczenia. Niestety, filtry wentylacji i klimatyzacji, a także wszystkie przewody, mogą stać się prawdziwym siedliskiem chorobotwórczych drobnoustrojów.

Z tego względu profesjonalna dezynfekcja obejmuje także klimatyzację i wentylację. W zależności od możliwości technicznych stosowany jest w tym przypadku oprysk za pomocą opryskiwacza ULV, który cechuje się wyjątkową wydajnością, albo stosowane jest promieniowanie UV o fali długości maks. 256 nm.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here