Fotografia wizerunkowa a biznesowa

W dzisiejszych czasach w których króluje internet, szczególnie duże znaczenie ma wizerunek, który jesteśmy w stanie uwiecznić na fotografii. Może powiedzieć dużo nie tylko o człowieku, ale również o jego charakterze, a nawet jego cechach. Dlatego przy uwiecznianiu portretu osobowego wyróżnia się kilka dziedzin, w tym fotografię wizerunkową i biznesową. Jakie są między nimi podstawowe różnice? Podpowiadamy.

Ubiór w fotografii wizerunkowej, a biznesowej

Fotografia wizerunkowa ma na celu podkreślenie najlepszych cech osobowych człowieka na zdjęciu. Z tego też powodu duże znaczenie ma przede wszystkim ubiór. Osoba fotografowana musi się w nim czuć swobodnie. Zwykle więc sięga się po strój, który używa się na co dzień. Niekoniecznie musi być on związany z pracą. Równie dobrze może dotyczyć sposobów spędzania wolnego czasu lub aktywności fizycznej, na przykład luźny, sportowy strój użytkowany w trakcie biegania.

W trakcie fotografii biznesowej przywiązuje się ogromną wagę do eleganckiego ubioru. Powinien on jednoznacznie kojarzyć się z wykonywanym zawodem oraz stanowiskiem na którym pracuje osoba uwieczniania na zdjęciu. Fotograf będzie wymagał także przyjęcia odpowiedniej pozycji, a także zwrócenia uwagi na gesty, a więc na przykład sięganie po słuchawkę telefonu lub spoglądanie z uwagą na dokumenty. Zdjęcie ma jednoznacznie wskazywać charakter wykonywanych obowiązków.

Tło do zdjęć w fotografii wizerunkowej, a biznesowej

W przypadku zdjęć wizerunkowych tło odgrywa dość dużą rolę, ponieważ musi być dopasowane do stroju i sugerowanej aktywności na zdjęciu. Może to być na przykład fotografia kulinarna, gdzie w tle znajdują się przybory kuchenne i wyjątkowe dania lub po prostu w plenerze, gdzie na tle gór lub lasu każda osoba może prezentować się równie atrakcyjnie.

Fotografia biznesowa rządzi się własnymi zasadami. W tym przypadku kluczowe znaczenie ma przede wszystkim dobre oświetlenie, ponieważ większość zdjęć wykonywana jest w pomieszczeniach. Na miejsce wybiera się zwykle siedzibę danego przedsiębiorstwa, aby wywołać pozytywne skojarzenia wśród osób, które będą odwiedzać to miejsce.

Równie dobrym pomysłem jest po prostu specjalnie zaaranżowana przestrzeń w studiu fotograficznym. W tym przypadku można się pokusić o widok wirtualnego biura lub skorzystać z uniwersalnego rozwiązania w postaci jednolitego tła. Natomiast dość uniwersalnym rozwiązaniem jest charakterystyczne i dobrze rozpoznawalne tło miasta. Na przykład Wrocław lub Warszawa widziana z okien biurowca może łatwo skojarzyć się z pracą w korporacji.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here