Niech Twoje pieniądze pracują dla Ciebie

Spokój finansowy. To coś, co miliony Polaków próbuje osiągnąć każdego dnia wybierając się rano do pracy na etacie, gdzie przez osiem godzin pracuje robiąc wtórne czynności. Taka praca często wynosi niewiele ponad najniższą krajową. Co przeciętny Polak może zrobić, by podwyższyć swój standard życia i przestać martwić się o swoje finanse.

Pierwszą rzeczą, którą powinieneś się zająć, to Twoje długi. Jeżeli jakieś masz, spłać je jak najprędzej. Nie interesują Cię inwestycje, oszczędzanie tylko w stopniu podstawowym. Jeżeli będziesz musiał obniżyć standard życia, zrób to i spłać szybciej swój kredyt. Uczyń z tej sprawy punkt honoru, nadaj jej najwyższy priorytet.

Długi będą wyżerać z twojej kieszeni potencjał na to, by twoje pieniądze zaczęły na Ciebie zarabiać (z pewnymi wyjątkami, które na ten moment nie są dla nas najważniejsze, dojdziemy do tego potem). Z myślą o spłacie kolejnej raty nigdy nie odważysz się na zmianę pracy na lepszą, bo jak niewolnik musisz pracować, by spłacić swój dług.

Nie zainwestujesz też zaoszczędzonych pieniędzy z tego względu, że ich nie masz, gdyż każde oszczędności, czy tego chcesz czy nie są z uporem maniaka pomniejszane o konkretną część.

Kiedy już uporasz się z długami możesz zacząć myśleć o OSZCZĘDZANIU. Żeby jakiekolwiek pieniądze zainwestować musisz coś najpierw zaoszczędzić. Nie myśl jednak o tym, że te pieniądze powędrują od razu na coś takiego jak najlepsza giełda bitcoin. Najpierw musisz zgromadzić pieniądze na cel, którym jest twoja poduszka bezpieczeństwa.

Z reguły jest to równowartość twoich czterech – sześciu pensji MINIMUM. Jeżeli chcesz czuć się pewniej możesz zgromadzić równowartość rocznej pensji, aczkolwiek na początek wystarczy z czterech miesięcy, by potem systematycznie tą wartość powiększać.

Dobrze jest mieć też odłożone dwa tysiące złotych, jako gotówka, która jest zawsze dostępna na nieprzewidziane wydatki. Różnica między celem pierwszej gotówki a drugiej, wspomnianej wyżej polega na tym, że owe dwa tysiące, to kwota, dzięki której możesz naprawić coś małego w samochodzie, wymienić zepsutą lodówkę i tak dalej.

Poduszka bezpieczeństwa ma Ci posłużyć na wypadek większych problemów, jak na przykład utrata pracy i tak dalej.

Kiedy już zgromadzisz te środki możesz zacząć myśleć, o odkładaniu pieniędzy na kupkę zwaną INWESTYCJE. Tutaj twoje możliwości są przeogromne. Możesz zainwestować je różne warianty opcji. Są mniej lub bardziej ryzykowne. Mniej ryzykowne charakteryzują się mniejszą stopą zwrotu. Te bardziej ryzykowne- wyższą. W zależności od tego, jak wysokie jest ryzyko, stopa zwrotu wzrasta.

Czym konkretnie Twoje pieniądze mogą się zająć? Wyliczając od najmniej do najbardziej ryzykownych przedsięwzięć możesz zainteresować się wieloma tematami. Obligacje, lokaty, fundusze inwestycyjne, akcje na giełdzie, rynki walutowe i kryptowalutowe. Oczywiście, opcji do zarabiania pieniędzy jest więcej, to co tutaj wymieniłem to rynki najbardziej popularne, opcje najbardziej znane.

Pamiętaj, nie inwestując pieniędzy pozwalasz im na to, by ich wartość, poprzez inflację, spadała.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here