Kryptowaluty - nowoczesny rynek pieniądza

Kryptowaluta jest to inaczej waluta wirtualna, którą można uznawać jako środek płatniczy bądź pieniądz elektroniczny. Nie we wszystkich państwach tak jest, ale na terenie Unii Europejskiej kryptowaluta jest uznawana za prawny środek płatniczy i jest zwolniona z podatku VAT.
Brzmi to jak science-fiction ale to dzieje się właśnie tu i właśnie teraz, czasy kiedy jedynym środkiem płatniczym były pieniądze i wszelkie kruszce dawno przeminęły. Wraz z rozwojem techniki i informatyki powstały kryptowaluty, które stają się coraz bardziej powszechne a co za tym idzie, powstaje ich coraz więcej.

Rodzaje kryptowalut
Istnieje ich wiele, działają jak wirtualne pieniądze, które przechowujemy na komputerze bądź smartfonie w aplikacji tzw. portfelu (ang. wallet), do którego ma dostęp tylko jego posiadacz. Każda kryptowaluta jest unikalna, gdyż posiada niepowtarzalny kod, który zapobiega jej ponownemu użyciu.
Pierwszym i najbardziej znanym elektronicznym pieniądzem jest Bitcoin. Został on wprowadzony do obiegu w 2009r. przez osobę lub grupę osób o nazwie Satoshi Nakamoto, Pierwsza sprzedaż bitcoina nastąpiła 12 stycznia tego samego roku, koszty wydobycia pieniądza ustalono na 0,00076 dolarów.
Drugą w kolejności kryptowalutą jest Ethereum, stosunkowo nowa gdyż powstała w 2015 roku. W odróżnieniu do bitcoina ethereum na nieograniczoną ilość monet wprowadzonych do obiegu, podczas gdy ten pierwszy może ich mieć tylko 21 milionów. Za twórcę kryptowaluty uznaje się rosyjskiego programistę Vitalika Buterina, który jako pierwszy wprowadził technologię blockchain czyli łańcuch bloków na których zapisywane są dane. Cechami charakterystycznymi technologii blockchain są:
– zdecentralizowana baza danych
– transakcje zapisywane w bloku są niezmienne i nie można ich odwrócić
– rejestr wszystkich transakacji jest publiczny
– transakcje są także szyfrowane przez wszelkie urządzenia kryptograficzne
Istnieją pogłoski, że Ethereum zdeklasuje bitcoina i przejmie ponad 50% jego udziałów na rynku kryptowalutowym.
Innymi kryptowalutami są: Binance Coin, Bitcoin Cash, Dash, Eos, IOTA, Lisk, Litecoin, Monero, Nano, Neo, OmniseGO, Stellar, Tezos, Tron i XRP.

Kryptowaluty – jak zacząć wydobywać i czy jest to opłacalne?
„Mining” bo tak możemy określić proces wydobywania kryptowalut jest raczej procesem ich wytworzenia. Nie jest to też łatwym zadaniem, z racji posiadania odpowiednich umiejętności do ustawienia i skonfigurowania sprzętu oraz oprogramowania wymaganego do tego procesu.
Często „farmy” kryptowalut są nieopłacalne, ze względu na bardzo duży pobór prądu, który znacznie przewyższa wartość wydobywanych elektronicznych pieniędzy. Dużo korzystniejszą opcją jest handel kryptowalutami, np. bitcoinem.
Aby założyć wallet czyli swój wirtualny portfel bądź e-portfel można wykorzystać strony internetowe, które posiadają to w swojej ofercie. Kiedy wallet zostaje utworzony to zostaje do niego przypisany, specjalny prywatny klucz zabezpieczający – do któergo ma dostęp tylko użytkownik. W ramach większego bezpieczeństwa użytkownik e-portfela dostaje także kod PIN, którym będzie się posługiwać by dokonać autoryzowanych transakcji.
Dobrą opcją jest nabywanie kryptowalut na giełdach (tzw. kryptogiełdach), jednak należy pamiętać że cały obrót kryptowalut odbywa się drogą elektroniczną lecz bez udziału banku lecz w technologii peer to peer (model w komunikacji sieci internetowej, zapewniający wszystkim urządzeniom czyli hostom te same uprawnienia).
Dodatkowym plusem jest to, że rynek kryptowalut jest wolny od wszelkich rozgrywek politycznych czy „skarbówki”. Nie podlega on żadnym instytucjom finansowym i nie jest kontrolowany zewnętrznie np. przez państwo.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here