Bitcoin dla przeciętnego człowieka

Kopanie bitcoinów jest coraz bardziej popularne. Wiele osób nie wie jednak, na czym to dokładnie polega. Spróbujemy więc wyjaśnić.

Kopaniem bitcoinów zajmują się dziś specjaliści, którzy od lat inwestują pieniądze na rynku kryptowalut. Nie tylko bitcoinów, choć to one są najpopularniejsze, ale także na innych, mających często tylko lokalne znaczenie. Początkowo można było zajmować się kopaniem nawet za pomocą domowego komputera. Dziś jest to nieco trudniejsze, ale wciąż możliwe praktycznie dla każdego.

Jak działa koparka bitcoin?

Przede wszystkim musimy użyć do tego sprzętu, który ma dużą moc obliczeniową. To nie będzie zwykły komputer, który kupimy w sklepie czy internetowej aukcji. Trzeba odwiedzić wyspecjalizowaną firmę. To ograniczenie, które sprawia, że część przedsiębiorców tworzy wspólne kopalnie, gdzie koparki działają przez całą dobę.

Na czym to polega? Wydobywanie bitcoinów jest uregulowane przez system ze specjalnym algorytmem. Bimoty wydobywa się w zależności od tego, jaką moc obliczeniową ma sieć. Od kwietnia 2015 roku ta moc urosła już czterokrotnie i nic nie wskazuje na to, by postęp miał się zatrzymać. Szacuje się, że moc jest już nawet 100 razy większa niż wszystkie serwery Google.

Ile można zarobić na kopaniu bitcoinów?

To zależy, bo trzeba brać pod uwagę nie tylko cenę prądu, aktualną wartość bitcoinów oraz koszt zakupu koparki. Zmienia się też stawka swoistej nagrody za każdy blok dodany do łańcucha. Ostatnio jest to 12,5 BTC. A trzeba pamiętać, że bloki nie są dodawane do systemu cały czas. Średnio trafia do niego jeden co 10 minut.

Wynagrodzenie jest ruchome, ale nie będziemy nim zaskoczeni, bo zmiana zachodzi co ok. 4 lata. Najbliższa planowana jest na 2020 rok, ale możliwe, że będzie wcześniej, bo wydobywanie BTC przyspieszyło.

Wydobywanie bitcoinów dorobiło się już nawet własnego określenia: to mining. Jest ono jednak oczywiście bardzo kontrowersyjne. Nie tylko z punktu widzenia etycznego czy moralnego, który w kwestii zarabiania na kryptowalutach można uznać za pomijalny, ale także ze względu na pochłanianie wielkich ilości energii.

Pamiętajmy jednak, że mining nie polega wyłącznie na kopaniu nowych bitmonet. Jest to swoiste zabezpieczenie całej sieci. Jest ona bowiem oparta na synchronizacji w Blockchain, co pozwala na transakcje oraz ich przetwarzanie. Zabezpiecza to nie tylko sprawne, ale również bezpieczne działanie całego systemu. Dzięki synchronizacji każde znalezione nowe rozwiązanie do bloku, które jest ogłoszone w sieci przez górnika, musi być potwierdzone przez pozostałych uczestników. Dopiero po jego potwierdzeniu blok ze wszystkimi informacjami zostaje dodany do Blockchainu. Nie ma to wpływu na działanie całego łańcucha i wszystko odbywa się płynnie.

Reasumując, koparki do bitcoinów to dobry sposób na to, by zarobić pieniądze. Ale warto zastanowić się czy nie zainwestować więcej, bo konkurencja jest coraz silniejsza i wygrywają ci, którzy potrafią zaryzykować znacznie bardziej i cieszyć się z efektów swojej decyzji.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here