Duża część zaufania do Bitcoina wynika z faktu, że nie wymaga on tak naprawdę żadnego zaufania. Bitcoin jest w pełni otwarty i zdecentralizowany. Oznacza to, że każdy ma dostęp do całego kodu źródłowego w dowolnym momencie. Każdy programista na świecie może zatem dokładnie sprawdzić, jak działa Bitcoin. Wszystkie transakcje i Bitcoiny, które zostały wydane, mogą być w sposób przejrzysty konsultowane w czasie rzeczywistym przez kogokolwiek. Wszystkie płatności mogą być dokonywane bez korzystania z usług osób trzecich, a cały system jest chroniony przez silnie recenzowane algorytmy kryptograficzne, takie jak te stosowane w bankowości internetowej. Żadna organizacja ani osoba nie może kontrolować Bitcoina, a sieć pozostaje bezpieczna, nawet jeśli nie wszystkim jej użytkownikom można zaufać. Jeśli wiec interesuje nas Bitcoin – o co chodzi z tą kryptowalutą? Czy można się dzięki niej wzbogacić?
Nigdy nie należy się spodziewać wzbogacenia się Bitcoinem. Zawsze ważne jest, aby uważać na wszystko, co brzmi zbyt dobrze, aby mogło być prawdziwe. Bitcoin daje możliwości biznesowe, które obejmują również ryzyko. Nie ma gwarancji, że Bitcoin będzie nadal się rozwijał, mimo że do tej pory rozwijał się w bardzo szybkim tempie. Inwestowanie czasu i zasobów na wszystko, co dotyczy Bitcoina, wymaga przedsiębiorczości. Istnieje wiele sposobów zarabiania pieniędzy za pomocą Bitcoina, takich jak wydobycie, spekulacja lub prowadzenie nowych firm. Wszystkie te metody są konkurencyjne i nie dają gwarancji zysku. Każda osoba musi dokonać właściwej oceny kosztów i ryzyka związanego z takim projektem.
Bitcoin jest tak samo wirtualny jak karty kredytowe i sieci bankowości internetowej, z których korzystamy każdego dnia. Bitcoin może być używany do płacenia online oraz w sklepach fizycznych, tak jak każda inna forma pieniędzy. Bitcoiny można również wymieniać w formie fizycznej, takiej jak monety, ale płacenie za pomocą telefonu komórkowego zwykle jest wygodniejsze. Wagi Bitcoina są przechowywane w dużej rozproszonej sieci i nie mogą zostać zmienione przez nikogo. Innymi słowy, użytkownicy Bitcoina mają wyłączną kontrolę nad swoimi funduszami, a Bitcoiny nie mogą zniknąć tylko dlatego, że są wirtualne. Bitcoin ma na celu umożliwienie użytkownikom wysyłania i otrzymywania płatności z akceptowalnym poziomem prywatności, jak również każdej innej formy pieniędzy. Bitcoin nie jest jednak anonimowy i nie oferuje takiego samego poziomu prywatności jak gotówka. Korzystanie z Bitcoina pozostawia obszerne rejestry publiczne. Istnieją różne mechanizmy ochrony prywatności użytkowników, jednak zanim te funkcje będą poprawnie używane przez większość użytkowników Bitcoina, nadal pozostaje sporo pracy do wykonania. Pojawiły się od pewnego czasu obawy, że transakcje prywatne, dokonywane za pomocą Bitcoina, mogą być wykorzystywane do celów niezgodnych z prawem. Warto jednak zauważyć, że Bitcoin będzie niewątpliwie podlegał podobnym regulacjom, jak inne formy płatności, które są już stosowane w istniejących systemach finansowych.