Finanse osobiste to złożone zagadnienie, które jest bardzo szerokie. Składa się na nie oszczędzanie zarobionych pieniędzy, odpowiednie ich wydawanie oraz mądre inwestowanie. Pieniądze nie powinny „leżeć”, gdyż to doprowadza do spadku ich wartości i w konsekwencji sprawia, że za tą samą ilość pieniędzy możesz zakupić mniejszą ilość rzeczy.
Można temu zapobiec na wiele sposobów. Pieniądze można zainwestować na giełdzie, ulokować w banku na lokacie, zdecydować się na obligacje państwowe, bądź spróbować szczęścia na rynku FOREX, czy też kryptowalut.
Każda z wyżej wymienionych opcji różni się poziomem ryzyka. Im więcej ryzyka jesteśmy w stanie zaakceptować, tym większy potencjalny zysk. Lokaty i obligacje charakteryzują się ryzykiem bardzo niewielkim, ale również bardzo niewielką stopą zwrotu. Inwestowanie na giełdzie papierów wartościowych jest już bardziej ryzykowne, toteż stopa zwrotu jest równie większa.
Alternatywą dla giełdy papierów wartościowych mogą być towarzystwa funduszy inwestycyjnych, w których to profesjonaliści inwestują Twoje pieniądze na giełdzie za Ciebie. Możesz wybrać profil o większym lub mniejszym ryzyku, czyli o mniejszym lub większym potencjalnym zysku. Korzystanie z ich usług teoretycznie nie kosztuje. W praktyce Twój zysk pomniejszany jest o konkretną ilość, z której to maklerzy pobierają wynagrodzenie.
Należy zauważyć, że procent, który pobierany jest z Twojego zysku jest w naszym kraju jednym z największych w całej Europie. Przez to zamiast zarobić konkretne pieniądze często zyski te nie są o wiele większe niż na lokatach, a ryzyko jest zdecydowanie większe.
Co w takim razie zrobić?
Możesz zacząć inwestować na własną rękę. Wtedy każdy twój zysk, każda udana operacja jest realizowana na twoje konto. Zysk trafia bezpośrednio do ciebie. Ludzie, którzy opanowali tą grę potrafią zarabiać na tym ogromne pieniądze. Rzecz w tym jednak, że na naukę tego rzemiosła potrzeba często dużo czasu i sporej ilości straconych pieniędzy.
Nauka gry na giełdzie wyzerowała niejedno konto. Niektórzy twierdzą, że nie nauczysz się tego, dopóki twoje konto nie będzie opiewało na konkretne i okrągłe zero złotych. Czy jednak aby inwestować, należy najpierw stracić?
Pierwsza zasada Warrena Buffeta brzmi: nie trać pieniędzy. Inwestować należy mądrze. Zarobienie pieniędzy najpewniej kosztowało Cię dużo pracy, zrozumiałe więc jest, że chcesz żeby teraz to one pracowały dla Ciebie i przede wszystkim żeby w trakcie tej pracy nie zdezerterowały.
W tym momencie kłania się kopanie bitcoinów. Zapytasz pewnie: kopanie bitcoin – o co chodzi? Polega to na odkrywaniu kolejnych „monet” wyżej wymienionej waluty. Jest to zabieg, który możesz wykonywać bez specjalistycznej wiedzy o kryptowalutach, wahaniach ceny, czytaniu wykresów i przewidywaniu zachowania rynku. Wystarczy pokazać twoich pieniądzom zadanie, a one same zajmą się resztą.
Tak naprawdę kopanie, tzw. mining wymaga od ciebie jedynie cierpliwości, gdyż owa czynność potrafi zając dużo czasu. Pytanie czy warto? Oczywiście, że tak. Wystarczy tylko sprawdzić wartość jednego Bitcoina.