PIT

Wiele początkujących przedsiębiorców zastanawia się w jaki sposób rozliczyć się, do kiedy złożyć i który wybrać PIT, jeżeli równolegle pracują na etacie. Wszystkie niezbędne informacje znajdują się poniżej. Jeżeli posiadasz dochód, a nawet utratę, to musisz koniecznie się z niej rozliczyć z fiskusem. Jednak w miejscu w którym chodzi o pieniądze, zawsze pojawiają się wątpliwości. Bez obaw! My dzisiaj rozwijemy każdą wątpliwość.

Przeczytaj też: https://www.wsb.com.pl/pit-z-dzialalnosci-gospodarczej/

Jaki PIT wybrać jeżeli prowadzimy działalność gospodarczą?

Jeżeli prowadzimy działalność gospodarczą to najbardziej właściwym formularzem będzie PIT-36. Wybieramy go jeżeli będziemy chcieli rozliczać się w skali podatkowej, czyli na zasadach ogólnych. Mamy do wyboru jeszcze rozliczenie się Spice m płacąc podatek liniowy, ryczałt od dochodów ewidencjonowanych, lub też według karty podatkowej. Dla podatku liniowego wybieramy PIT-36L, dla ryczałtowego PIT-28, a dla karty podatkowej PIT-16A. 

Taki PIT to jednak nie wszystko. Musimy płacić zaliczkę comiesięczną bądź kwartalną. Na szczęście nie wypełniamy w takim przypadku w formularza PIT. Przelewamy po prostu pieniądze na konto Urzędu Skarbowego.

Jak rozliczyć PIT z działalności gospodarczej? 

PIT z działalności gospodarczej wypełniamy w formie papierowej i zanosimy do urzędu skarbowego lub wysyłamy pocztą.

Możemy również wykonać to za pomocą złożenia formularza online. Jest to o wiele bardziej wygodniejsza opcja. Taką deklarację bez użycia podpisu elektronicznego wyślemy z rządowej strony internetowej poświęconej podatkom.

Ważne jest również, aby Po wypełnieniu wszystkich rubryk potwierdzić autentyczność składanego rozliczenia. W takim celu zostaniemy poproszeni przez system o podanie kwoty przychodu wykazanej w poprzednio składanym zeznaniu rocznym.

Jednak w 2020 roku nastąpiła istotna zmiana dla przedsiębiorców. Osoby fizyczne które prowadzą pozarolniczą działalność gospodarczą, które składają zeznanie podatkowe w formie formularzu PIT-36, PIT-36L lub PIT-28 posiadają od 2020 roku, a dokładniej od 15 lutego, nowy tryb udostępnienia zeznań podatkowych. Podatki takie będzie przygotowywać skarbówka i będą one do wglądu narządowej stronie dotyczącej podatku. 

Od kiedy trzeba składać PIT z działalności gospodarczej?

Rozliczenie PIT za odpowiedni rok musimy złożyć w przypadku skali podatkowej i liniowej w terminie od 15 lutego do 30 kwietnia roku następnego, A jeśli jest to dzień ustawowo wolny, rozliczenie takie Musimy złożyć w najbliższy dzień roboczy następujący po ostatnim dniu kwietnia.

Terminem dla ryczałtowców jest koniec lutego danego roku kalendarzowego Jeżeli tak samo jest to dzień ustawowo wolny od pracy, to rozliczenie składamy w najbliższy dzień roboczy następnym po ostatnim dniu w tym miesiącu, tak jak było to w przypadku Scully linowej i podatkowej.

Osoby, które płacą podatek w formie karty podatkowej mają czas do 31 stycznia następnego roku. W tym przypadku tak samo Jeżeli jest to dzień ustawowo wolny od pracy, muszą one zrobić to następnego dnia roboczego.

Zobacz też: http://www.forum-liderow.pl/rekojmia-gwarancja-i-zwrot/

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here