Polska kryptowaluta

Współczesne czasy oferują wiele możliwości, które niestety często wydają się obce i niezrozumiałe. Nie inaczej jest w świecie finansowym, który ostatnio świetnie odnajduje się w wirtualnej rzeczywistości. Warto jednak pokonać lęk i poznać nieznane.

Stara maksyma głosi, że „pieniądz lubi pieniądz”. Mogą tę tezę potwierdzić osoby, które zawodowo zajmują się inwestowaniem. Analiza rynków, obserwacja tendencji, spadków i wzrostów oraz tak zwany „nos” do interesów to chleb powszedni takich osób. Muszą one również zmierzyć się z wieloma nowościami, które pojawiają się na rynku. Jedną z takich nowości jest inwestowanie w kryptowaluty. Słowo, które ostatnimi czasy rozprzestrzenia się w przestrzeni publicznej. Pisze o tym prasa, szepczą znajomi, youtuberzy nakręcają kolejne filmiki. Po prostu wszyscy o tym mówią, tylko trochę nie wiadomo o co chodzi. Bo jak można inwestować w coś co jest krypto, czyli de facto tego nie ma? A no można. Niektórzy nawet robią to z powodzeniem.

Podając za Wikipedią kryptowaluta jest „szczególnym przypadkiem waluty wirtualnej”. Czyli już wiadomo, że jest to pieniądz, który występuje w przestrzeni wirtualnej. Aktualnie występuje ok. 4000 kryptowalut, które można nabyć na 7500 specjalnych giełdach. Nazywanych nie inaczej jak kryptogiełdami. Jeżeli ktoś jest zainteresowany szczegółami technicznymi to dokładnie kryptowaluta jest rodzajem rozproszonego systemu księgowego, zabezpieczonego za pomocą kryptografii. Szyfrowane kryptowaluty gromadzi się w tzw. portfelach.

Kryptowaluta nie zawsze jest środkiem płatniczym rozumianym w potocznym znaczeniu. W wielu przypadkach występuje w postaci swoistych punktów, programów lojalnościowych, czy systemów partnerskich. Można ją wymieniać na określone dobra i produkty czy stosować przy zawieraniu inteligentnych kontraktów. Pierwsza i najbardziej znana kryptowaluta to bitcoin, która jest walutą międzynarodową i gwarantuje anonimowość.

Prawo stara się kontrolować ten sektor rynku finansowego, jednakże zmierza się z rzeczami wcześniej nieznanymi. Waluty te nie są zależne od banków, nikt nie kontroluje ich obiegu. Skomplikowane systemy informatyczne mają za zadanie zapobiec sprzedawaniu tej samej waluty przez kilka osób (bitcoin), jednak nie są wolne od spekulacji. Zgłębiając temat trzeba mieć na uwadze zdrowy rozsądek oraz dobre rozeznanie rynku. Wiele osób wzbogaciło się na inwestowaniu w kryptowaluty, jednak są też głosy o możliwej stracie. Znikające pieniądze i różne środowiska, która pragną kontrolować tę przestrzeń nie sprzyjają optymizmowi. Jednak przy odrobinie ostrożności, zdrowemu rozsądkowi i nutce ryzyka można zrobić nawet interes życia. Warto wnikliwie śledzić informację, analizować wypowiedzi ekspertów i spróbować swoich sil, zaczynając od małych kwot. I przede wszystkim, aby wzbogacić swój portfel trzeba najpierw gruntownie wzbogacić swoją wiedzę w tym zakresie. Standardowy rynek walutowy nie przypomina rynku kryptowalut, który jest o wiele bardziej zmienny, dynamiczny i wrażliwy na inne czynniki.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here