Co warto wiedzieć o normach dotyczących śrub

Odwiedzając sklep narzędziowy w celu zakupienia elementów mocujących, bez trudu natknąć się można na naprawdę ogromną ofertę. Każdy przeciętnie nawet wyposażony sklep posiada nity zrywalne, kotwy, a nawet złącza ciesielskie. To, co jednak jest szczególnie interesujące, to ogromny wybór różnych wersji śrub. Ich poprawne wybranie mogłoby być niemal niewykonalne, gdyby nie znajdujące się na nich oznaczenia. Oznaczają one oczywiście rozmiary, które są zgodne z przyjętymi normami.

Dlaczego normy dotyczące śrub są tak ważne?

Mało kto na co dzień zastanawia się nad tym, jak znacznie łatwiejsze staje się życie, jeśli otaczające nas rzeczy są standaryzowane i produkowane według z góry ustalonych norm. Żeby się o tym przekonać, wystarczy tylko spojrzeć na śruby.

Gdyby nie normy dotyczące śrub, wybranie odpowiedniego rozmiaru i typu tego elementu byłoby wręcz niewykonalne. Wybór różnych wersji jest tak duży, że bez standaryzowanych oznaczeń zwyczajnie nie można by się było w nich połapać.

To jednak nie jedyna zaleta norm. Wiedzieć bowiem musimy, że dzięki nim konkretne śruby charakteryzują się odpowiednią jakością. Gwarantuje to nam, że wybierając daną śrubę, możemy mieć pewność, że utrzyma ona określony ciężar lub może być używana do danych zastosowań i nas nie zawiedzie. Brak takich norm powodowałby, że jakość śruby byłaby losowa, więc jej używanie stawałoby się skrajnie niebezpieczne.

Przeczytaj także: https://www.baseprofit.pl/jakie-rodzaje-elementow-zlacznych-mozna-wyroznic/

Jakie są najpopularniejsze normy dotyczące śrub?

Z racji tego, że śruby to prawdopodobnie najpopularniejszy element mocujący na świecie i korzysta się z nich właściwie wszędzie, wiele krajów wypracowało własne normy i standardy ich certyfikowania. Nas jednak interesują tak naprawdę tylko trzy z nich.

Szukasz elementów mocujących do fotowoltaiki? Sprawdź ofertę dostępną na mafot.com

Oczywiście podstawą w Polsce są nasze rodzime normy, które określane są skrótem PN. Każda produkowana w Polsce śruba musi je spełniać. Z racji tego, że duża część oferowanych w sklepach śrub pochodzi z Niemiec, respektowane są także normy niemieckie DIN. Na koniec wspomnieć jeszcze trzeba o najbardziej uniwersalnych i po prostu najwygodniejszych przy kupowaniu śrub normach, czyli ISO. Są to normy światowe, które uznawane są w ponad 160 krajach na wszystkich kontynentach. Dlaczego posługiwanie się nimi jest bardzo wygodne? Bez względu na to, w jakim sklepie na świecie będziemy kupować śruby, zawsze będą one spełniały normy ISO.

Co jednak w sytuacji, gdy znane nam będą tylko oznaczenia norm PN lub DIN, a sprzedawca posługiwać się będzie jedynie oznaczeniami ISO? W takim wypadku konieczne będzie przeprowadzenie konwersji norm. Wykonać to można przy pomocy specjalnej tabeli.

Potrzebujesz wytrzymałych i precyzyjnych elementów złącznych? Zajrzyj do naszej oferty na stalmut.pl

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here