Branża IT

Kraków, Wrocław, Warszawa, czy Łódź – sektor informatyczny rozwija się w największych miastach Polski nadwyraz dynamicznie. Specjaliści jako powód wskazują m.in. czas pandemii, który zmusił wiele firm do podjęcia nowych rozwiązań technologicznych. To spowodowało powstanie nowych stanowisk i możliwości rozwoju, z których powinny skorzystać szczególnie osoby znajdujące się na początku ścieżki kariery zawodowej. Jak zacząć przygodę z IT?

Jak poradzić sobie na początku swojej kariery?

Powodem, dla którego coraz więcej osób, stawiających swoje pierwsze kroki zawodowe, wybiera sektor informatyczny, są wysokie zarobki. To jeden z najbardziej opłacalnych i prestiżowych zawodów w Polsce. Nowych i wolnych stanowisk w tej branży będzie coraz więcej – dlatego warto wejść do branży IT (a przynajmniej rozważyć to powinny osoby myślące o tym, żeby się przebranżowić). Według raportów przygotowanych przez specjalistów, sektor IT ulega ekspansji spowodowanej potrzebą ciągłego i nieustannego rozwoju technologicznego.

Przed przystąpieniem do procesu rekrutacyjnego warto przejrzeć oferty aktualne pracy IT. Na No Fluff Jobs, jednym z darmowych portali internetowych, można zapoznać się z obecnymi trendami na rynku – to pozwoli osobom początkującym stworzyć zarys początku swojej kariery zawodowej i upewnić się, że mają wymaganą wiedzę lub doświadczenie na stanowisko, o które będą wnioskować. Ponadto kandydaci powinni zastanowić się, czy dysponują odpowiednimi umiejętnościami.

Umiejętności dobrego programisty

Jak stać się kandydatem pożądanym przez pracodawców i ich rekruterów? Wykazać się swoimi umiejętnościami! Firmy technologiczne poszukują osób posiadających wiedzę, a co ważniejsze – umiejących wykorzystywać ją podczas wykonywania przydzielonych zadań. Chociaż branża IT jest szeroka, początkowo warto zgłębić tajemnice i tajniki jednej, wybranej przez siebie, dziedziny. Rzetelne zrozumienie jednej technologii będzie zdecydowanie lepszym rozwiązaniem, dającym większą szansę na rozpoczęcie kariery w IT, niż szczątkowe zapoznanie się z np. pięcioma.

W jaki sposób udowodnić, że ma się odpowiednie umiejętności? Za pomocą rozbudowanego portfolio i CV. Osoby kandydujące na stanowiska juniorskie powinny móc już pochwalić się uczestnictwem w dotychczasowych projektach np. na platformie GitHub. Dzięki temu wykażą, że mają jakiekolwiek pojęcie o faktycznej pracy z kodem i rozumieją sposób programowania innych. Będzie to dla pracodawców zdecydowanie ważniejszym czynnikiem w ocenie potencjalnego pracownika niż jego wpis w CV o skorzystaniu z darmowego kursu informatycznego.

Przy sporządzaniu CV warto postawić na szczerość. Wpisywanie informacji, które nie mają związku z rzeczywistością, jest marnowaniem czasu obu stron. Co prawda, tacy kandydaci mogą liczyć na większą ilość odpowiedzi zwrotnych podczas aplikowania na stanowiska, jednakże nie będą w stanie poradzić sobie z zadaniami rekrutacyjnymi. Przebieg życia zawodowego należy udokumentować, uwzględniając stopień doświadczenia na podobnych stanowiskach, biegłość we wskazanych przez pracodawcę technologiach informatycznych i programach oraz znajomości języków obcych (podstawą jest angielski na poziomie B2).

Co zrobić w przypadku, w którym kandydat nie ma żadnego doświadczenia, a mimo wszystko, chciałby podjąć się pierwszej pracy i osiągnąć sukces w branży IT? Samodzielna nauka może nie wystarczyć – zdobycie większej wiedzy w ten sposób może graniczyć z niemożliwym. Jak rozwiązać ten problem? Przydatne mogą być staże, pozwalające zdobyć cenne doświadczenie. Ponadto może okazać się, że kandydat w trakcie ich trwania wykaże się umiejętnościami dostatecznie, aby dostać ofertę pracy na stałe.

Kariera w IT – na co można liczyć?

Za podjęciem się pracy jako programista przemawia wiele, m.in.:

  • wysokie zarobki (sięgające nawet 10 tysięcy złotych netto miesięcznie, w przypadku osób pracujących na stanowisku mid);
  • możliwość pracy zdalnej (nawet mieszkając na co dzień daleko od siedziby firmy);
  • ciągły rozwój w zakresie nowych technologii i informatyki.

Karierę w branży IT zacząć może każdy, kto nie boi się zarwać nocki podczas nauki programowania. Decyzję o zmianie wykonywanego zawodu warto podjąć już teraz i nie czekać, aż jako pierwszy zrobi to kolega z pracy!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here