002 giełda

 

Jeżeli miałbym w sposób przystępny powiedzieć Wam, co jest najważniejsze w inwestycjach na giełdzie to - psychologia i umiejętność trzymania emocji na wodzy. Są osoby, które nazywają te emocje chciwością i strachem. Obecne czasy są bardzo zmienne, ale pamiętam jak zaczynałem było mniej nerwowo, wszystkie procesy były znacznie dłuższe, na przykład wzrost trwał kilka lat. Obecnie każdego dnia jest spora huśtawka, nie wiadomo co będzie jutro. Jeżeli nie potrafimy panować nad tymi emocjami, to najpierw musimy nad nimi popracować, bo w przeciwnym razie, nie bardzo nadajemy się na rynek akcji, a już na pewno nie na opcje czy kontrakty.

 

 Zachęcam więc do ciągłego uczenia się, trenowania na rynku z realnymi pieniędzmi i kwotą, która nie zmieni nam życia, jeżeli ją stracimy, a nie na systemach demo, gdzie nie działają emocje, tak jak w realnym świecie . Zawsze powtarzam, że lepiej i szybciej się nauczymy jak zainwestujemy nawet 1000 PLN i będziemy go strzegli jak oka w głowie, bo wirtualnych pieniędzy (czyli nie naszych), nigdy nie będzie nam szkoda stracić, więc wniosek taki – nie będziemy ich pilnowali = nie będziemy się uczyli. Bardzo ważne jest, aby z czasem nabywania wiedzy , coraz bardziej filtrować informacje płynące z rynku, trzymać się swoich decyzji, zasad(!!!!) i nie dawać się manipulować mediom i informacjom, krążący wokół nas od nie znanych nam osób. A już tym bardziej nie wchodzić w inwestycje tzw. pewniaki , bo ktoś powiedział , że „urośnie” , że  dużo zarobimy. Decyzje podejmujemy, na podstawie naszej wiedzy, naszych analiz fundamentalnych i technicznych.To my decydujemy o kwotach, ryzyku, kiedy wchodzimy i kiedy wychodzimy z inwestycji. To my ustawiamy stop losy, które zabezpieczają nasze pozycje. No i co najważniejsze, niech każdy zapamięta, że jedyną rzeczą którą kontrolujemy na giełdzie jest STRATA. To jest najważniejsze prawo i musimy o tym wiedzieć. Więc zarządzanie stratą, ryzykiem, stop losy, to najważniejsze narzędzia, które chronią nasz kapitał.

 

 

Jedyną rzeczą którą kontrolujemy na giełdzie jest STRATA

 

 

Wracając jednak do obecnej sytuacji na rynku, gdyż zawsze chciałbym również o tym pisać na łamach newslettera, jesteśmy w bardzo ciekawym momencie.
Zobaczcie, jak 19.06.2013 zadziałało na psychologię, słabe wyniki PKB Polski i tego samego dnia wypowiedź FED. Jak od razu panicznie zareagowały rynki. Zbliżyliśmy się nie do 2500pkt  na WIG 20 tylko do 2350pkt, tym samym zmieniając cały obraz rynku. Do tej pory byliśmy nastawieni bardzo BYCZO w Biznes Instytut, czyli wzrostowo, teraz sytuacja się delikatnie zmeniła , gdyż tak spory spadek zmienił układ w analizie technicznej rynku. Obecnie nie posiadamy pozycji na kotraktach, również z uwagi ich wgasania w piątek 21.06.2013. Jest to nasza żelazna zasada na ten okres, by zamykać pozycje. Obecnie tylko obserwujemy i przymierzamy się spokojne do wejścia ponownie na rynek .

Zapraszam więc na nasze wtorkowe warsztaty, tam poznacie inwestowanie od strony praktycznej, analizę techniczną, fundamentalną, poznacie innych inwestorów, będziecie systematycznie na ryku, bo bez tego raczej trudno jest wiedzieć o nim wszystko. Pomagamy sobie i razem zarabiamy.  Zachęcam również do odwiedzania naszego fan page na FaceBok`u, gdzie co tydzień w poniedziałek publikujemy aktualne analizy rynkowe. Potem podsumowujemy je na wtorkowych warsztatach.

 

Jeżeli macie pytania, to jestem do dyspozycji.
Powodzenia, dużych zysków na GPW i nie dajmy się ponieść emocjom, jakim są chciwość i strach.
Jacek Kusiak i Zespół Biznes Instytut.